A múlt héten zajlott az MOKKA Csoport idei művészeti tábora, amit a SZE Épülettervezési Tanszék Műteremházában és a Püspök erdő egy békés tisztásán, a fák között tartottunk meg. A program 2013. július 29-én, hétfőn reggel indult ismerkedéssel, játékkal és a tábor programjának, céljainak bemutatásával, majd augusztus 2-án pénteken 16.15-kor zárult, a táborban készült és az erdőben felépített alkotásokat bemutató kiállítással és rögtönzött előadással.
Elképzeléseink alapján a épített környezet és a térbeli alkotás megismerése volt a tábor szakmai célja. Lehetőséget kívántunk teremteni arra, hogy a 7-12 éves gyerekek tervezzenek, építsenek, elképzeléseiket anyagokkal, három dimenzióban is megvalósítsák - kicsiben és nagyban.
Idén 34 gyermekkel és kiemelkedő szakmai segítséggel dolgoztunk, több egyetemről és néhány építészirodából is érkeztek hozzánk kollégák, hallgatók és építészek egyaránt. Most először két külön csoportban dolgoztunk a gyerekekkel, korosztály szerinti bontásban, de a menet közben sok közös feladat is volt és számos remek együttműködés történt a két csoport között.
A bevezető beszélgetés és vetítéssel összekötött előadás során megismerkedtünk számos alkotóval, akik a land artműfajban tevékenykednek, vagyis olyan műveket hoznak létre, amik építészeti jellegűek illetve szobor- vagy installáció-szerűek, de alapanyaguk az erőben, mezőkön található fa, kő, föld vagy más természetes anyag.
A tábor első napjának délelőttjén mi is kimentünk az erdőbe és a természeti környezet érdekes, apró részeit, leveleket, kavicsokat, fakérget, üres csigaházat, ág és fadarabokat, virágokat és bogáncsot hoztunk vissza magunkkal a házba majd ezekből állítottunk össze sík vagy plasztikus kompozíciókat.
Ezt követően az első pár napban a térbeli gondolkodás és tervezés kipróbálására kínáltunk számtalan lehetőséget, így aztán foglalkoztunk makettezéssel, kicsinyítéssel, egyszerűsítéssel, a épületek sokaságának egymás mellé rendelésével, összetett városi környezet kialakításával. A gyerekekkel kísérletekbe fogtunk, fantáziájuk segítségével kiszíneztük, megmozgattuk és behálóztuk a teret, építettünk, kiegészítettünk, újragondoltunk számtalan részletet. Ehhez kiindulásként az egyetem építészeti tervezést tanuló diákjainak év közben készített makettjeit használtuk fel - ezúton is köszönjük Nekik felajánlásaikat és az együttműködést. Az átalakított makettekből a Műteremház egyik termében meglepően nagy, domborzattal és folyóval kiegészített város-makettet építettünk, ehhez még az égbolt részeit, madarakat, égitesteket és egy szivárványt is hozzátettek a gyerekek.
Aztán szerdától a tábori élet kiköltözött a Püspök erdőbe, egy holtága melletti, könnyen megközelíthető tisztásra, ahol egy valóságos kis falut kezdünk építeni, ebben a munkában pár gyerek és egy-egy felnőtt alkotott kisebb csoportokat. Vittünk magunkkal ásót, fűrészt, kötözőanyagokat, vágóeszközöket, de az alapanyagokat az erdőben kerestük meg: ágakat, leveleket, köveket, földet, száraz bokrokat, támasztékként az élő fák törzsét használtuk, de természetesen élőlényekben nem tettünk semmiféle kárt.
A kunyhó építése elemi, ösztönös tevékenysége az embernek, természetesen a gyerekeket is nagyon lekötötte, lefoglalta és érdekelte kis búvóhelyük és annak környezetének alakítása, rendezése valamint a kunyhók berendezése és funkciója. Nagyszerűen együttműködtek, számtalan kis mozzanat során átélték, hogy elképzeléseiket közösen meg tudják valósítani, esetleg bizonyos kompromisszumok árán létre tudnak hozni térbeli, valóságos dolgokat, amiket ők találtak ki.
Köszönjük támogtóinknak, elsősorban a Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának civil pályázatán kapott támogatást, a Gyermekek Házának az állandó és kitartó szervezést a MOKKA csoport munkájában, a szülőknek mindenfajta támogatást hogy a hetünk olyan szép és színes lett, a Széchenyi Egyetem Épülettervezési tanszékének a helyet, az eszközöket és a nagyszerű kollégákat és hallgatókat akik segítették a munkánkat, köszönet a Studygust kft.nek a finom étkekért. És legfőképpen köszönet Cseh Anrdásnak, a szakmai munkájáért, a gitárért, a métáért, Tolnay Imrének, a lelkesítésért, az erőért, és magasságért, Géczy Nórának a fotókért, a kiállítási installációért, Bódis Beatrixnak, Kokas Klárinak a MOKKA csoport tagjaink, az ajándék táskákért köszönet Bokor Anitának, és vendégeinknek akik végül igazi táborlakókká váltak és köszönjük, hogy velünk voltak, Tóthpál Juditnak, Zöldi Annának, Poós Tamarának, Németh Edinának, Dendel Nikinek, Petrovicz Annának, Boda Juditnak, Csintalan Csongornak, Meszes Mártonnak, hogy színesítették a tábor palettáját.
Jövőre velek ugyanitt!
Törőcsik Katalin és Váray Ibolya Anna
András képes összefoglalóját itt olvashatjátok:
http://prearchitectura.blogspot.hu/2013/08/atalakitas-varos-transformation-city.html
http://prearchitectura.blogspot.hu/2013/08/az-epites-lepteke-11-building-scale-11.html